{چاپ لیوان کاغذی} استفاده از ظروف یکبار مصرف، خوب یا بد؟

استفاده از ظروف یکبار مصرف، خوب یا بد؟

ظروف ‌یک ‌بار ‌مصرف،‌ ‌رایج ‌ترین ‌و ‌عمومی‌ ترین ‌آلاینده ‌محیط ‌زیست ‌قلمداد ‌می ‌شوند. زندگی مدرن علاوه بر رفاهی که برای انسان به همراه دارد گاه اوقات ضررهای جبران ناپذیری را نصیب محیط زیست می کند. 

 

سبزکاپ

 

مصرف بی رویه پلاستیک همگام با رشد صنعت و تکنولوژی به دلیل فرآیند برگشت پذیری آهسته و کند که عملا صدها سال به طول می انجامد، آن را به یک بحران زیست محیطی تبدیل کرده است. در سال های اخیر همیشه هشدارهایی در مورد اثرات سوء استفاده از ظروف یکبار مصرف پلاستیکی به گوشمان رسیده است. گذشته از بحث آسیب رسانی به محیط زیست، استفاده از این ظروف برای سلامت انسان نیز مضر می باشد.

ظروف یکبار مصرف پلیمری در صورت تماس با مایعات و مواد غذایی بالای ۴۰ درجه، ماده ‌ای شیمیایی استایرن از خود خارج می‌کنند که موجب تلخی غذا شده و بیش از ۷۷ نوع بیماری سرطان زا را به همراه دارد. پرکاربردترین ترکیب شیمیایی مورد استفاده در تولید ظروف پلیمری یا همان ظروف یکبار مصرف، وینیل کلرید است که مونومری از پلی وینیل کلرید(PVC)  و استایرن است که در تولید بیشتر پلاستیک ها کاربرد دارد. از وینیل کلرید به عنوان عامل ایجاد سرطان کبد در مدل های حیوانی و همچنین انسانی نام برده شده است. مسمومیت شدید با این ترکیب باعث افسردگی سیستم عصبی مرکزی و آسیب جدی به کبد می شود. 

چربی‌هایی که روی مایعات داغ داخل لیوان‌ های یکبار مصرف پلاستیکی قرار می‌گیرد همان پلی استایرن سمی خارج شده از پلاستیک است که روی سیستم‌ های عصبی، قلب و گوارش انسان تأثیر منفی می‌گذارد. با توجه به روشن شدن مضرات استفاده از ظروف یکبار مصرف پلاستیکی و هشدار کارشناسان و دوست داران محیط زیست و بهداشت و سلامت، جامعه به سمت استفاده مجدد و همچنین جایگزینی ظروف پلاستیک غیر بازیافتی به لیوان یکبار مصرف کاغذی و انواع ظروف کاغذی (بشقاب،پیش دستی،…) می ‌رود.

این روزها تب استفاده از ظروف کاغذی همچون لیوان یکبار مصرف کاغذی به قدری فراگیر و گسترده شده که برخی از مردم حتی در مهمانی‌ های دوستانه خود ترجیح می ‌دهند برای صرفه‌ جویی در وقت و انرژی خود از این ظروف استفاده کنند و در سال‌ های اخیر شاهد افزایش روز افزون مغازه‌ ها و فروشگاه‌ های ظروف یکبار مصرف کاغذی هستیم.

 

سبزکاپ

 

بازیافت کاغذ برای تولید ظروف یکبار مصرف

کاغذهای باطله در بسته های بزرگ بسته بندی شده و به کارخانجات بازیافت و یا ساخت کاغذ منتقل می شوند. از آنجایی که این کاغذها برای ساخت لیوان یکبار مصرف کاغذی و دیگر ظروف کاغذی استفاده خواهند شد لذا کاغذهایی که برای بازیافت استفاده می‌شوند باید تمیز بوده و آغشته به مواد غذایی یا هرگونه آلودگی دیگر نباشند. بعد از طبقه بندی، کاغذهای باطله به سمت ظرف بسیار بزرگی (pulper)  منتقل شده و در آنجا با آب و مواد شیمیایی مخلوط می گردند. در این ظرف کاغذها به تکه ها کوچکتر خرد شده و در نهایت به مخلوطی خمیری و آبکی شکل تبدیل می شوند که اصطلاحاً pulp نامیده می شوند.

بعد از طی فرآیندهای مربوطه، خمیر برای تبدیل شدن به کاغذ آماده است. در این مرحله می توان مقداری الیاف جدید سلولزی که قبلاً از چوب تهیه شده اند به سیستم تزریق کرد تا استحکام الیاف کاغذهای بازیافتی را بیشتر کرد. مخلوط کاغذ در این مرحله با مقدار زیادی آب مخلوط می‌شود، به طوری که حدود 99/5% وزن آن را آب تشکیل می‌دهد. با خروج آب از مخلوط، الیاف کاغذی باهم درگیر شده و دوباره بهم متصل می شوند. این ورقه های کاغذی آبدار از میان غلطک های بزرگ عبور می کنند تا آب بیشتری از آن ها خارج شود. صفحات به دست آمده که اکنون شبیه کاغذ می باشد، از میان چندین غلطک فلزی داغ رد می شوند تا به طور کامل خشک شوند.

اکنون کاغذ برای ساخت لیوان یکبار مصرف کاغذی آماده است.

انواع لیوان یکبار مصرف کاغذی و موارد مصرف

با توجه به طرح به کار رفته در لیوان یکبار مصرف کاغذی می توان هر طرح و نوشته ای با هر لوگوی اختصاصی یا عمومی روی آن چاپ کرد. از این رو لیوان کاغذی بر حسب کاربرد آن می تواند به طور عمومی و یا به صورت لیوان کاغذی تبلیغاتی مورد استفاده باشد. چاپ لیوان تبلیغاتی برای معرفی برند می تواند گزینه ای مقرون به صرفه باشد.

چاپ لیوان کاغذی با استفاده از رنگ های بهداشتی بدون بو با کاغذی با گرماژ مناسب صورت می گیرد. برای معرفی بیزینس خود به مخاطبانتان می توانید طرح های متنوع و زیبا، عکس، آرم و لوگوی دلخواه خود را روی لیوان کاغذی تبلیغاتی و بشقاب کاغذی چاپ نمایید و آن را به عنوان یک هدیه تبلیغاتی به مخاطبان عرضه نمایید. 

مقایسه ظروف یکبار مصرف پلاستیکی با کاغذی

یکی از مهم ترین ویژگی های ظروف و لیوان یکبار مصرف کاغذی تجزیه پذیری آن می باشد. در مقابل لیوان های پلاستیکی یکبار مصرف تجزیه پذیر نیستند و سال های بسیاری در طبیعت باقی می مانند. همین مسئله، نگرانی افراد مسئول را برای تولید انبوه محصولات پلاستیکی افزایش داده است. محققان اعلام کرده اند که نوشیدن هر نوع نوشیدنی گرم و سرد در لیوان یکبار مصرف کاغذی مشکلی در پی ندارد. لیوان یکبار مصرف کاغذی اغلب نوعی پوشش مومی شکل به دور خود دارد تا دوام آن افزایش یابد و کیفیت موادی که داخل آن ریخته می شوند تغییر نکند.

از لحاظ قیمت و هزینه، محصولات و ظروف ساخته شده از کاغذ به نسبت گران‌ تر از محصولات پلاستیکی هستند اما باید در نظر داشت که با وجود گران تر بودن، حفظ سلامتی انسان ها از هر چیز مهم تر می باشد. لیوان یکبار مصرف کاغذی در مقایسه با لیوان های پلاستیکی گرما را کمتر از خود عبور می دهند. به همین دلیل هنگامی که نوشیدنی داغ در داخل لیوان یکبار مصرف کاغذی ریخته می شود، راحت ‌تر می توان آن را در دست گرفت. 

مزایای استفاده از ظروف کاغذی

توصیه مؤسسات بهداشتی برای استفاده از ظروف کاغذی علی الخصوص لیوان یکبار مصرف کاغذی که از ظروف پرکاربرد محسوب می شود و جایگزینی آن با ظروف پلاستیکی به دلیل سلامت مواد به کار رفته و روش ساخت این نوع ظروف افزایش یافته است. همچنین وزارت بهداشت و سازمان محیط زیست نیز به دنبال وضع قوانینی هستند که استفاده از لیوان یکبار مصرف پلاستیکی را ممنوع کنند، چراکه مصرف لیوان های پلاستیکی مخصوصا استفاده از آن ها برای نوشیدنی های گرم برای سلامتی انسان بسیار زیان آور می باشد.

توانایی بالای تحمل دما توسط لیوان یکبار مصرف کاغذی، استفاده از این محصول را برای هر دو نوع نوشیدنی گرم و سرد در جایگاه مناسبی قرارداده است. استفاده از کاغذ در لیوان یکبار مصرف کاغذی و تجزیه پذیری و بازگشت آن به چرخه طبیعت نیز از دیگر مزایای لیوان یکبار مصرف کاغذی می باشد.

نکته دیگر، زیبایی محصولات و ظروف کاغذی، مخصوصا لیوان یکبار مصرف کاغذی می باشد. چه از نظر ساخت و ظاهر و چه از لحاظ چاپ و ایجاد طرح ها و نقش های متنوع و دلخواه روی آن جهت کاربری های مختلف از جمله چاپ لیوان تبلیغاتی به کار برده می شود.

گروه تولیدی صنعتی سبزکاپ آماده ارائه خدمات تولید انواع لیوان کاغذی و همچنین تولید ماشین آلات ظروف یکبار مصرف به شما عزیزان می باشد.
 • قیمت لیوان کاغذی
 • لیوان کاغذی در کرج و تهران
 • دستگاه تولید لیوان کاغذی
 • ماشین تولید لیوان کاغذی
 • تولید کننده لیوان کاغذی
 • قیمت دستگاه لیوان کاغذی
 • لیست قیمت لیوان کاغذی
 • دانلود لیست قیمت
 • بازار لیوان کاغذی
 • خرید لیوان کاغذی
 • فروش لیوان کاغذی
 • لیوان یکبار مصرف
 • لیوان تبلیغاتی
 • قیمت عمده لیوان کاغذی
 • تعمیر ماشین لیوان کاغذی
 • تعمیرات دستگاه چینی
 • تولید کننده ماشین آلات صنعتی ظروف یکبار مصرف
 • ظروف یکبار مصرف کاغذی
 • ظروف یکبار مصرف
 • لیوان کاغذی و ظروف کاغذی
 • بشقاب کاغذی
 • کارگاه تولید لیوان کاغذی
 • کارخانه لیوان کاغذی
 • پیش دستی کاغذی
 • سبزکاپ
 • sabzcup