{لیوان کاغذی} تاریخچه پیدایش لیوان کاغذی


تاریخچه پیدایش لیوان کاغذی

در ابتدای قرن بیستم عموما مردم از لیوان های شیشه ای برای مصارف خود استفاده می کردند. استفاده از لیوان های شیشه ای در محافل عمومی باعث انتقال بیماری از فردی به فرد دیگر می شد که مضرات بسیاری داشت. 

این موضوع تا حدی مهم شد که پروفسوری  Alvin Davison پژوهش و تحقیقی در این زمینه انجام داد که به اشتراک گذاشتن این لیوان های شیشه ای باعث مرگبارترین بیماری ها در بین مردم می شود (که به آنها لقب لیوان های مرگبار داده شد) که مقاله ی او در یک مجله معتبر به نام جهان فن به چاپ رسید.

 تاریخچه ی لیوان کاغذی

در سال ١٩٠٨ شرکت (Dixie (Cup   در امریکا اقدام به تولید لیوان کاغذی کرد و توانست اولین نمونه ی لیوان های کاغذی خود را در قطارهای یکی از شرکت های راه آهن به عنوان لیوان یکبار مصرف کاغذی جهت استفاده ی عموم قرار دهد.

 تاریخچه ی لیوان کاغذی

در سال ١٩١٧لیوان های شیشه ای به طور کلی از دسترس مردم در قطارهای مسافربری کنار کذاشته شد و لیوان کاغذی توانست جای ان را به خوبی بگیرد.

تاریخچه ی لیوان کاغذی

علاوه بر شرکت راه آهن بسیاری از بیمارستان ها ترغیب شدند تا به جای استفاده از لیوان شیشه ای از لیوان کاغذی های مرغوب استفاده کنند تا هم از لحاظ هزینه به صرفه باشد و هم از گسترش بیماری ها جلوگیری شود. زیرا دانشگاه ایالتی ماساچوست تحقیقی در این زمینه انجام داد که هزینه ی استفاده از لیوان های شیشه ای 1/6 برابر لیوان های یکبار مصرف کاغذی می باشد.

این پژوهش ها و تحقیقات در زمینه ی فواید استفاده از لیوان کاغذی باعث شد تا صنایع مختلف  و تولید کنندگان دیگر استفاده از لیوان کاغذی را در مصارف روزمره ی خود قرار دهند و تولید و استفاده از لیوان کاغذی به گونه ای چشم گیر شد که بسیاری از کشورها از جمله آلمان ، چین و فرانسه به تولید آن پرداختند.

از آن پس شرکت های معتبر بزرگ ،هتل ها ،بیمارستانها و مراکز عمومی همگی از لیوان های کاغذی معمولی و برخی به ثبت و سفارش لیوان های کاغذی اختصاصی پرداختند.

 لیوان کاغذی در گذشته

و در حال حاضر نیز شرکتهای زیادی در زمینه تولید لیوان کاغذی و ظروف یکبار مصرف کاغذی و همچنین تولید ماشین آلات ظروف یکبار مصرف کاغذی فعالیت می کنند.
سبزکاپ نیز یکی از تولید کنندگان مطرح در این زمینه می باشد.و جزء اولین شرکت های تولید کننده ی دستگاه ساخت لیوان کاغذی تمام ایرانی است.

 تاریخچه ی لیوان کاغذی


  • درج کننده مطلب: خانم ه. خزایی
  • ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  • ۶۴